‹ Atgal

Tarptautinė mokslinė konferencija „Literatūros laukas komunistinio režimo sąlygomis: struktūra, funkcijos, illusio“

Paskelbta 2015-10-01 09:50:31

2015 m. spalio 7–9 d. įvyks Lietuvių literatūros ir tautosakos organizuojama tarptautinė konferencija, skirta sovietmečio literatūros problematikai. Renginio tikslas ‒ peržengti schemas, niuansuotai ir kontekstiškai nagrinėti komunistinį režimą išgyvenusias Europos literatūras.

 

Konferencijoje dalyvaus visas būrys sovietinės literatūros tyrinėtojų iš Lietuvos ir užsienio. Pranešimuose bus nagrinėjamos temos nuo Ezopo kalbos literatūrinės ir politinės funkcijos iki kompromiso meno sovietmečio literatūros kritikoje, nuo sovietinės Lietuvos inteligentijos Brežnevo valdymo („Atlydžio“) metais iki metaforų sovietiniame teatre, nuo literatūros kaip ideologijos pakaitalo ateizacijos politikoje iki vaikų literatūros kovos už išlikimą ir autonomiją sovietiniame režime. Bus nagrinėjami literatūros lauko funkcionavimo ir illusio (tai dalyvių polinkis įsitraukti į žaidimą ir tikėti jo svarba) atvejai Lietuvos, Latvijos, Estijos, Kazachstano, Rusijos, Ukrainos, Vokietijos demokratinės respublikos sovietmečio literatūrose.

 

Didžiuosius, plenarinius pranešimus skaitys pasaulinio lygio sovietinės literatūros tyrinėtojai Marina Balina (Ilinojaus Veslio universitetas, JAV), Katerina Clark (Jeilio universitetas, JAV), Evgeny Dobrenko (Šefildo universitetas, JK), Wolfgangas Emmerichas (Brėmeno universitetas, Vokietija), Valentyna Kharkhun (Nežino valstybinio Nikolajaus Gogolio universitetas, Ukraina).

 

Konferencijos rengėjai džiaugiasi jau ne pirmą kartą Lietuvoje sulauksiantys Jevgenijaus Dobrenkos,Valentinos Kharkhun. Šie tyrėjai jau yra viešėję Lietuvių literatūros ir tautosakos institute, skaitę paskaitų ciklus čia rengiamuose sovietmečio seminaruose. M. Balina yra žinoma sovietinio laikotarpio rusų literatūros tyrinėtoja; jos specializacija – sovietinė vaikų literatūra. K. Clark – pagarsėjusių knygų „Sovietinis romanas: istorija kaip ritualas“ (1981), „Peterburgas, kultūrinės revoliucijos išbandymas“ (1995), „Maskva, ketvirtoji Roma: stalinizmas, kosmopolitizmas ir sovietinės kultūros evoliucija, 1931–1941“ (2011) autorė, monografijos „Michailas Bachtinas“, išverstos į daugelį kalbų, bendraautorė (kartu su Michael Holquist, 1984). Wolfgango Emmericho tyrinėjimų sritis – literatūros ir ideologijos santykiai, VDR literatūra.

 

Dauguma pranešėjų yra aukštųjų mokyklų dėstytojai, profesoriai, išleidę ne po vieną sovietmečio tyrimams skirtą knygą.

 

Renginio programa: http://sc.bns.lt/docs/190685/Congress_programa2015%2009%2029_5.pdf

Įėjimas į konferenciją laisvas. Pradžia – 10 val. Konferencija vyks Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto (Antakalnio g. 6, Vilnius) centrinių rūmų posėdžių salėje.

 

Šaltinis: BNS


Užsisakykite naujienas